Svjetski dan borbe protiv raka obilježava se svake godine 4. veljače diljem svijeta kao jedinstvena inicijativa s ciljem podizanja svjesnosti i znanja o raku kako bi se poduzele što učinkovitije mjere u borbi protiv raka.

Slogan Svjetskog dana borbe protiv raka u razdoblju 2016.-2018. glasi -„Mi možemo. Ja mogu.“ s porukom da svi možemo dati svoj doprinos kako bi smanjili breme malignih bolesti u društvu.

Rak je jedan od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu, s oko 14 milijuna novih slučajeva i 8,2 milijuna umrlih u 2012. god (od toga 4 milijuna u dobi od 30 do 69 godina). Zabrinjavajuće su procjene da će se taj broj povećavati. U svijetu postoje velike razlike u učestalosti od ukupnog broja oboljelih od raka i pojedinih sijela raka. U razvijenim zemljama svijeta rak je drugi najčešći uzrok smrti, iza bolesti cirkulacijskog sustava i odgovoran je za četvrtinu svih smrti.

 U Hrvatskoj su, prema zadnjim podacima Registra za rak, oboljele 21 434 osobe u 2014. godini, što znači da na svakih 200 osoba koje žive u Hrvatskoj jedna osoba godišnje obolijeva od neke zloćudne bolesti. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije Hrvatska je po ukupnoj smrtnosti od raka na drugom mjestu u Europi.

Iako se pojavljuju i u dječjoj dobi, maligne bolesti su rijetke prije 30.godine života, a njihova se učestalost povećava s dobi. Povećanjem znanja o čimbenicima koji uzrokuju rak, veće su mogućnosti da se on izbjegne.

Pobol i smrtnost od malignih bolesti se mogu smanjiti mjerama primarne, sekundarne i tercijarne prevencije.

Na primarnoj razini se to može postići promicanjem zdravih životnih navika i postupaka. Sekundarna razina uključuje rano otkrivanje zloćudnih bolesti. U Hrvatskoj se provode tri Nacionalna programa ranog otkrivanja raka – raka dojke, raka debelog crijeva i raka vrata maternice.

Tercijarna prevencija se odnosi na dostupnost odgovarajuće zdravstvene skrbi i smjernica u liječenju i praćenju bolesnika.

I mi sami možemo mnogo učiniti za sebe i druge tako da promijenimo loše životne navike i smanjimo rizik od obolijevanja.

Da bismo smanjili rizik od raka, Europski kodeks protiv raka Međunarodne agencije za istraživanje raka preporučuje da poduzmemo 12 koraka koji nam u tome mogu pomoći:

  • Ne pušiti
  • Ne izlagati se duhanskom dimu u svom domu ili na radnom mjestu
  • Održavati prikladnu tjelesnu težinu
  • Hraniti se zdravo (više integralnih žitarica, povrća, voća, izbjegavati visokokaloričnu hranu bogatu masnoćama i šećerom, ograničiti unos crvenog mesa i hrane s puno soli)
  • Vježbati i kretati se
  • Ako konzumirate alkohol, smanjite unos i budite umjereni
  • Smanjiti izlaganje suncu, naročito djece
  • Na radnom mjestu se zaštititi od tvari koje uzrokuju rak
  • Provjeriti razinu radona u svom domu i poduzeti mjere za smanjenje visokih razina radona
  • Cijepiti djecu protiv hepatitisa B (novorođenčad) i humanog papiloma virusa (HPV)
  • Žene mogu dojenjem i ograničavanjem trajanja hormonske nadomjesne terapije smanjiti svoj rizik nastanka raka
  • Sudjelovati u programima za rano otkrivanje raka debelog crijeva (muškarci i žene), dojke (žene) i vrata maternice (žene)