Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, poznat kao Dan mimoza, tradicionalno se obilježava treću subotu u siječnju kao uvod u  Tjedan borbe protiv raka vrata maternice.

Cilj akcije je senzibilizirati javnost o važnosti edukacije, cijepljenja i ranog otkrivanja raka vrata maternice. Cvijet mimoze je izabran za zaštitni simbol borbe protiv raka vrata maternice jer simbolizira ženu, a samim time što cvjeta u ledenim uvjetima pokazuje i snagu i otpornost koju bi svaka žena trebala imati, kada je u pitanju vlastito zdravlje.

Rak vrata maternice javlja se kad se stanice vrata maternice promijene i počnu nekontrolirano rasti. Kod određenog broja žena promijenjene stanice (predstadiji raka) mogu se razviti u invazivni rak. Ova bolest najčešće je posljedica infekcije humanim papiloma virusom (HPV) koja se prenosi spolnim putem. HPV je jedna od najučestalijih spolnoprenosivih bolesti s više od 100 podvrsta i tipova, od kojih njih oko 15-tak može izazvati rak vrata maternice. HPV infekciju mogu razviti i muškarci i žene. Polovina svih spolno aktivnih osoba će u nekom periodu  života razviti infekciju uzrokovanu nekim od virusa iz ove skupine, no samo mali dio njih će razviti preinvazivne promjene vrata maternice. Infekcija HPV-om može proći sama od sebe, no može i potrajati i tada se povećava rizik od promjena na stanicama vrata maternice

Potrebno je mnogo godina da se promijenjene stanice razviju u rak vrata maternice. Znaci bolesti u ranoj  fazi su obično oskudni te žene najčešće nemaju simptome, dok u uznapredovaloj fazi bolest najčešće primijete nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajeni iscjedak i bolove u donjem dijelu trbuha. Stadiji koji prethode raku vrata maternice lako se liječe, ali s obzirom da ne postoje očigledni znakovi bolesti, oni se mogu otkriti samo ciljanim testom (PAPA test). Papa test je brza, jednostavna i neinvazivna medicinska pretraga kojom se uzima obrisak rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice.

Rak vrata maternice u Hrvatskoj je jedno od najčešćih sijela raka u žena između 20. i 49. godine života. Svake godine oboli između 300 i 350 žena, a umre više od 100 žena. To znači da u Hrvatskoj svaki dan jedna žena oboli, a svaki treći jedna žena umre od raka vrata maternice. Upravo ovakve brojke razlog su za organiziranje javnozdravstvenih akcija čiji je cilj podsjetiti žene da je njihovo intimno zdravlje krhko poput cvijeta mimoze te da su redoviti ginekološki pregledi nužni kako bi očuvale vlastito zdravlje.

Postoje sjajne mogućnosti sprječavanja i ranog otkrivanja raka vrata maternice. Postoji cjepivo protiv Humanog papiloma virusa koji u najvećem broju slučajeva uzrokuje rak vrata maternice. Uz cijepljenje, izuzetno je važno odgovorno spolno ponašanje i redoviti ginekološki pregledi prema uputi ginekologa uz obavezan Papa-test. U prosincu 2012. godine u Hrvatskoj je započeo s provođenjem Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice. Program je namijenjen svim ženama u dobi od 25 do 64 godina, a kao metoda probira koristi se Papa test svake tri godine.

Kombinacijom preventivnih metoda i metoda ranog otkrivanja može se spriječiti nastanak i razvoj gotovo 95% slučajeva invazivnog raka vrata maternice.

Od raka vrata maternice, s obzirom na mogućnosti koje danas medicina ima, ne bi trebala niti jedna žena više oboljeti, a samim tim niti umrijeti!