Svjetski i nacionalni dan borbe protiv raka dojke obilježava se tradicionalno treće subote u ožujku.

Ova humanitarna akcija obilježava se i ove godine diljem Hrvatske u subotu 19. ožujka 2016. godine. Toga dana se  prodaju narcisi – cvijet koji simbolizira snažne, ponosne i hrabre žene koje se bore protiv ove opake bolesti, a prikupljeni novac namijenjen je prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Ove godine će Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije i klub žena liječenih zbog bolesti  dojki "Una", koji djeluje kao sekcija Lige protiv raka Vinkovci obilježiti "Dan narcisa" u subotu 19. ožujka na Trgu bana Josipa Šokčevića u Vinkovcima od 10 do 12 sati.

Glavni organizator ove manifestacije koja se održava u svim gradovima u Hrvatskoj koji imaju klubove žena liječenih i operiranih na dojci jest Europa Donna Hrvatska, a suorganizatori su Hrvatsko senološko društvo, Hrvatsko onkološko društvo i Hrvatska liga protiv raka.

Liječnici iz Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije, volonteri Lige protiv raka Vinkovci i članice Kluba „Una“, kojima će se pridružiti žene iz javnog, kulturnog i političkog života Vinkovaca, dijelit će promotivne materijale Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke i prolaznicima darovati narcise – simbol ove javnozdravstvene akcije.

Ovom akcijom nastoji se podići svijest žena o potrebi odlaska na redovite preglede dojki s ciljem učinkovitije prevencije raka dojke.

U Hrvatskoj rak dojke ima, nažalost, visoku stopu pojavnosti i mortaliteta. Kod nas obolijeva oko 2600 žena, a umre oko 1000 žena.U slijedećim godinama se može očekivati daljnji trend porasta broja oboljelih.
    
 Nažalost, ni žene u mlađoj dobi nisu pošteđene ove opake bolesti.Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Hrvatskoj obuhvaća žene od 50. do 69.godine života jer na ovu dobnu skupinu otpada 50% pojavnosti raka dojke.
 
Rak dojke nije moguće spriječiti, pa je stoga vrlo važno što ranije otkriti bolest. Bolest je izlječiva ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.S obzirom na današnje mogućnosti rane dijagnostike, žene moraju spoznati važnost redovitih kliničkih i mamografskih pregleda koji im mogu spasiti život: ako se rak  dijagnosticira u ranom stadiju, tada je petogodišnje preživljavanje u 96 % slučajeva.

Ovom prilikom se treba podsjetiti na rizične čimbenike za rak dojke, a to su:

  • pojava raka dojke u bližoj obitelji
  • starija dob
  • rana prva menstruacija i kasna menopauza
  • odgađanje rađanja i manji broj poroda
  • pretilost i fizička neaktivnost, te nezdrave navike

Prilikom samopregleda treba obratiti posebnu pozornost na slijedeće znakove:

  • promjene u veličini, obliku ili položaju bradavice
  • kvržice, zadebljanje, promjene na koži
  • istaknutije vene, upala ili osip
  • krv ili iscjedak iz bradavice

Ako žena osjeti bilo koji od navedenih simptoma, odmah se treba javiti svom liječniku.

Srdačno Vas pozivamo da se priključite, te sudjelujete u ovoj humanitarnoj akciji kupovinom narcisa!