Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije koja je održala svoju prvu Skupštinu 1948. godine.
Na Skupštini je odlučeno da će se 7. travnja obilježavati kao Svjetski dan zdravlja svake godine, počevši od 1950. godine. Smisao obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o specifičnoj i prioritetnoj zdravstvenoj problematici.
Svake godine SZO odabire ključni globalni zdravstveni problem i organizira međunarodne, regionalne i lokalne događaje povodom Svjetskog dana zdravlja.Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja je starenje i zdravlje uz slogan " Dobro zdravlje dodaje godine životu". AKTIVNO ZDRAVO STARENJE, ovogodišnji Svjetski dan zdravlja upućuje na prioritetne zadaće u zaštiti zdravlja starijih osoba. To znači izradbu Smjernica programa zaštite zdravlja starijih osoba, osobito unaprijeđenja sustava gerijatrijske i gerontološke zdravstvene skrbi, gerijatrijske zdravstvene njege te socijalne gerontološke zaštite, znanosti i obrazovanja, rada i gospodarstva, mirovinskoga sustava do zdravstvenog turizma za starije, uz suodgovornost same starije osobe i lokalne zajednice za zdravlje starijih.
Tijekom prošlih stoljeća životni vijek se produžio i uskoro će u svijetu biti više starih nego djece. Starenje populacije se događa svugdje, što predstavlja i izazov i priliku svake zemlje da pripreme svoje zdravstvene i socijalne sustave za starenje. Pretpostavlja se da će se u Europi broj stanovnika starijih od 60 godina do 2050. godine utrostručiti. U Europskoj regiji SZO prosječni životni vijek u mnogim zemljama već prelazi 80 godina za žene i 75 za muškarce.Iskustvo starenja u 21. stoljeću se razlikuje od onog u prošlom stoljeću. SZO nas poziva da povodom Svjetskog dana zdravlja razmislimo o vrsti društva kakvo želimo stvoriti i mogućim akcijama kojima ćemo odgovoriti na starenje stanovništva.
U Hrvatskoj se povodom Svjetskog dana zdravlja organizira znanstveni skup pod nazivom "Hrvatska gerontološka i gerijatrijska škola" u Zagrebu.