Ovim putem izražavamo iskrenu sućut obitelji stradalog dječaka, učenicima, djelatnicima škole, prijateljima i svima koji su pogođeni neizmjernom tragedijom koja se dogodila u OŠ Prečko u Zagrebu.

Teški i iznenadni događaji poput tragedije koje se dogodila u petak, 20. prosinca, u OŠ Prečko, ostavljaju neizbrisiv trag na cijeloj našoj zajednici, ali posebno na onima koji se mogu poistovjetiti sa žrtvama. Posve je prirodno da ovakav događaj duboko pogađa sve nas, ali osobito djecu, mlade, roditelje i učitelje. Svi mi osjećamo potrebu ili čak pritisak biti snažni u ovakvim situacijama kako bi pomogli onima koji su teže pogođeni od nas ili kako ne bismo bili na teret svojim bližnjima. Međutim, potrebno je i važno prihvatiti strah, tugu, šok, ljutnju i sve ostale emocije koje možemo osjećati radi situacije kako bi se s vremenom mogli lakše nosili s njima. U suprotnom akumuliramo stres koji šteti našem mentalnom zdravlju, a vjerojatno je da ćemo ga ipak morati negdje usmjeriti i izbaciti. Nema ispravnih niti pogrešnih emocija u ovakvim nepredvidivim i nejasnim situacijama. Dopustite si da niste dobro i da trebate malo vremena da se vratite u svoju kolotečinu. Ako je ikako moguće, uzmite si vrijeme za odmor, potražite podršku od bliskih ljudi i podijelite s njima emocije koje doživljavate.

Dragi roditelji i učitelji, velika je vjerojatnost da su vaša djeca već informirana o ovom događaju putem medija i društvenih mreža. Važno je saznati što dijete zna ili je čulo, kako razumije situaciju i kako se nosi s informacijama koje ima. Razgovarajte s njima na način primjeren njihovoj dobi, pružajući podršku, umirenje i ohrabrenje. Ako niste sigurni kako pristupiti razgovoru, obratite se stručnjacima za savjet. Takvi razgovori mogu biti izazovni, ali najvažnije je pokazati zanimanje i stvoriti prostor za dijalog. Ohrabrite dijete da postavlja pitanja te ga uvjerite da ste tu kako biste odgovorili na njegove brige i pružili mu oslonac. Iskren i otvoren razgovor, u kojem dijete ima priliku izraziti svoje misli i osjećaje, pomoći će vam da shvatite kako se ono nosi s događajem i postoje li strahovi ili brige koje trebate adresirati. Važno je slušati više nego objašnjavati i naglasiti da su emocionalne reakcije poput tuge, straha ili zbunjenosti prirodne i dio ljudskog iskustva. Imajte na umu da ovo vrijedi i za vas – nitko, bez obzira na dob, nije imun na utjecaj ovakvih događaja.

Vjerojatno već imate vlastite načine suočavanja s teškim životnim situacijama, a ti isti mehanizmi mogu vam biti od pomoći i sada. Okružite se bliskim i dragim ljudima, te prema sebi budite suosjećajni, puni razumijevanja i nježnosti. Ipak, budite svjesni da se mogu pojaviti i neočekivani osjećaji poput lošeg raspoloženja, frustracije ili pojačanog opreza, kao i fizički simptomi povezani sa stresom, poput umora, razdražljivosti ili glavobolje.

Osim toga, zbog intenzivne medijske popraćenosti ove tragedije, korisno je ograničiti izloženost vijestima o ovom događaju. Prirodno je željeti biti informiran kako biste povratili osjećaj kontrole u nesigurnim trenucima, ali prekomjerna izloženost može povećati zabrinutost, tjeskobu i širenje straha. Obratite posebnu pažnju na informacije kojima su izložena djeca kako biste im mogli pomoći razumjeti i filtrirati senzacionalističke sadržaje. Uvođenje kratkih pauza od mobitela, televizije i drugih medija može vam pomoći da se ne osjećate preplavljeno i dodatno uzdrmano.

Pozivamo vas da svi zajedno budemo oslonac jedni drugima te naglašavamo da se u svakom trenutku možete obratiti i stručnjacima za podršku ukoliko vam je potreban razgovor.

U nastavku navodimo radno vrijeme Savjetovališta Službe za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije te dostupne brojeve telefona za psihološku pomoć:

Savjetovalište Službe za mentalno zdravlje: radnim danom od 12.00 do 14.00 sati / 032 334 715/ Vinkovci, Duga ulica 43

Hrabri telefon za djecu: 116 111

Hrabri telefon za mame i tate: 0800 0800