Povišena temperatura nije bolest, ona je simptom bolesti. Kod djece je najčešće simptom upalnog zbivanja, kod odraslih moguće i iz drugih razloga.

Danas se većinom temperatura mjeri digitalnim toplomjerom. Može se mjeriti rektalno, aksilarno, oralno ili u uhu.

Rektalno mjerenje je najpogodije za mjerenje temperature kod male djece. Dijete treba postaviti na trbuh, dio toplomjera sa senzorom namazati kremom i uvesti u analni otvor 1-2 cm.

Aksilarno mjerenje je mjerenje ispod ruke. Najmanje je precizno mjerenje. Nakon što se toplomjer postavi ispod ruke, ruku treba prisloniti uz tijelo, a podlakticu saviti preko prsa.

Oralno mjerenje se izvodi tako da se dio toplomjera sa senzorom postavi ispod jezika.

Mjerenje u uhu je praktično zbog brzine i jedostavnosti mjerenja, ali može biti dosta neprecizno ovisno o građi zvukovoda i sadržaja u njemu.

Vrijednost rektalno mjerene temperature iznosi otprilike 0,5 °C više od oralnog mjerenja, a vrijednost temperature mjerene ispod pazuha iznosi otprilike 0,5°C manje od oralno mjerene vrijednosti. Temperatura koju mjerite u uhu, normalno iznosi do 38°C. Kada dosegne ili premaši tu vrijednost, smatra se povišenom. Temperature mjerene rektalno i u uhu odražavaju centralnu temperaturu, tj. temperature sve ostale unutrašnjosti organizma, dok aksilarna temperatura i temperatura mjerena pod jezikom odražavaju perifernu temperaturu, s manjim međusobnim odstupanjima.

Što učiniti ako izmjerite povišenu tjelesnu temperature i kada otići liječniku ?

Djecu mlađu od 3 mjeseca odvesti liječniku kod svakog povišenja temperature čak i ako nema drugih znakova bolesti.

Djeci od 3- 6 mjeseci ako je temperatura do 39 °C (mjerena rektalno) nije potrebna nikakva terapija. Potrebno je samo davati puno tekućine. Ako je temperature viša od 39°C ili traje duže od 24 sata, potrebno je otići liječniku.

Djeci od 6- 24 mjeseca za temperature do 39°C (mjerene rektalno) nije potrebna nikakva terapija. Potrebno je davanje puno tekućine. Za temperature iznad 39°C može se dati paracetamol (Lupocet, Plicet, Paracetamol,..) ili Ibuprofen (Ibuprofen, Dalsy, Neofen,...). Doza se može odrediti prema uputi priloženoj uz lijek ovisno o kilaži djeteta ili po uputi liječnika ili ljekarnika. Mlađima od 18 godina ne bi se trebala davati acetilsalicilna kiselina (Andol, Aspirin,…). Ako temperatura na punu dozu lijeka ne pada ili traje duže od 24 sata potrebno je javiti se liječniku.

Djeci od 2- 17 godina za temperature do 38,5°C aksilarno (ispod ruke) nije potrebna terapija, samo puno tekućine. Za temperature preko 38,5°C aksilarno daje se paracetamol (Lupocet, Plicet, Paracetamol,..) ili Ibuprofen (Ibuprofen, Dalsy, Neofen,...). Doza se može odrediti prema uputi priloženoj uz lijek ovisno o kilaži djeteta ili po uputi liječnika ili ljekarnika. Mlađima od 18 godina ne bi se trebala davati acetilsalicilna kiselin (Andol, Aspirin,…). Ako temperatura na punu dozu lijeka ne pada ili traje duže od 3 dana potrebno je javiti se liječniku.

Starijima od 18 godina za temperature do 38,5°C aksilarno nije potrebna terapija, samo puno tekućine. Za temperature preko 38,5°C aksilarno može se uzeti paracetamol (Lupocet, Plicet, Paracetamol,..) ili Ibuprofen (Ibuprofen, Dalsy, Neofen,...). Potrebno je voditi računa o dozi lijeka, odnosno o kilaži osobe. Često odrasli uzimajući jednu tabletu ne dobiju dovoljnu dozu lijeka po kilogramu tjelesne težine. Ako temperatura uporno raste preko 39°C aksilarno ili traje duže od 3 dana potrebno je javiti se liječniku.

Snižavanje temperature samo fizikalnim metodama (oblozi, tuširanje) se ne preporuča zbog ponovnog skoka temperature prestankom tuširanja ili stavljanja obloga. Ove metode se preporučuju samo u kombinaciji sa lijekovima protiv povišene temperature.

Prema dosadašnjim spozanjama, vrućica do 41,0°C kod mladih i prethodno zdravih pojedinaca ne uzrokuje nikakva oštećenja!

Potrebno je ODMAH otići liječniku ako uz temperaturu imate jedan ili više ovih simptoma:

-          žestoka glavobolja

-          osip po tijelu

-          preosjetljivost na svjetlo

-          ukočen vrat

-          konfuzija ili letargija

-          obilno i učestalo povraćanje

-          otežano disanje ili bolovi u prsima

-          bolovi u trbuhu ili prilikom mokrenja

-          jaka bol u grlu uz izrazito otežano gutanje