Debljina je jedan od najvećih svjetskih javnozdravstvenih problema.

Premda je debljina prepoznata kao važan rizični čimbenik nastanka 5 najčešćih kroničnih nezaraznih bolesti (bolesti krvožilnog sustava, tumori, plućne bolesti, bolesti sustava za kretanje i duševne bolesti)  i usprkos  mnogim javnozdravstvenim kampanjama, njezina učestalost se do sad nije uspjela smanjiti. Današnji način prehrane i široka dostupnost „nezdrave hrane“, te sjedilački način života pogoduju debljini. Preporuča se minimalno pola sata fizičke aktivnosti dnevno, no većina ljudi ne dosegne ni taj minimum.

 U Sjedinjenim Američkim Državama 65% stanovnika starijih od 18 godina ima prekomjernu tjelesnu masu (ITM 25-29,9), a 31% je debelo (ITM >30). U Hrvatskoj je debelo 20,37% odraslog stanovništva i taj postotak  ima tendenciju rasta.
 
 Razborito liječenje pretilosti zasniva se na shvaćanju da je ona u osnovi rezultat veoma masne prehrane i da je uvijek ovisna o omjeru unesene količine kalorija i potrošenih kalorija kroz razne fizičke aktivnosti. Liječenje debljine se dakle treba bazirati kako na promjeni prehrambenih navika tako i na povećanju fizičke aktivnosti. Gubitak kilograma i održavanje postignute tjelesne mase je moguć jedino promjenom i usvajanjem zdravog stila života.
 
 Cilj liječenja debljine nije samo estetska promjena izgleda nego gubitak tjelesne mase koja statistički smanjuje rizike razvoja kroničnih bolesti, a to je gubitak 5% tjelesne mase u prva tri mjeseca, odnosno 10% u 6-12 mjeseci. Za postizanje toga cilja pretilim osobama je  potrebna stručna pomoć i podrška okoline.
 Obzirom na epidemijski razmjer i značaj problema Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko- srijemske županije planira ove godine osnovati Savjetovalište za prevenciju prekomjerne težine i debljine.