SVRAB (scabies, šuga) je zarazna kožna bolest uzrokovana grinjom Sarcoptes scabiei.

Ova grinja je prilagođena parazitskom životu na koži čovjeka i prenosi se isključivo među ljudima. Psi i mačke također mogu biti zaraženi grinjama, ali različitih vrsta koje ne mogu preživljavati na drugoj vrsti.

Glavni simptom je jak svrbež osobito noću i u toplini. Svrbež je imunološki potaknuta reakcija tijela domaćina na bjelančevine grinja. Gravidne ženke ulaze u vanjski sloj kože, gdje stvaraju kanaliće u koje liježu jajašca. Jajašca se u idućih nekoliko dana razvijaju u larve, a nakon toga nastaju odrasli oblici koji mogu živjeti 3 do 4 tjedna u koži domaćina.Znak infekcije su kanalići u obliku tankih, zavojitih i ljuskastih linija dugačkih nekoliko milimetara. Na jednom od krajeva kanalića često se vidi malena crna bubuljica, što je u biti sama grinja.

Svrab

Područja najčešće zahvaćena bolešću su: između prstiju šake, ručni zglob , podlaktice,  lakovi, pazusi, donja strana trbuha, unutarnja strana bedara, dojke oko bradavica, spolovilo, donja strana stražnjice. Bolest sepotvrđuje pronalaskom grinja, jaja ili fekalnog materijala larvi mikroskopskom analizom strugotina kože.

Svrab

Bolest se prenosi s čovjeka na čovjeka u dugotrajnijem bliskom kontaktu ( uobičajeni kontakti unutar obitelji, prijenos preko rublja, odjeće, posteljine, spolnim odnosom, spavanjem u istom krevetu...). Škole, bolnice, vrtići, starački domovi i drugi oblici velikih kolektiva često su žarišta infekta. Inkubacija (vrijeme od prijenosa grinje do razvoja prvih simptoma) je kod prvi put zaraženih 4-6 tjedana, a ukoliko je riječ o ponovljenoj zarazi inkubacija traje svega 1-4 dana.

Liječenje se provodi lokalnim pripravcima po uputi liječnika.  Lijekovi se na tijelu ostavljaju najmanje osam sati (8-48 sati ovisno o vrsti pripravka), a svi članovi obitelji ili kolektiva, bez obzira imaju li simptome, liječe se istovremeno. Svrbež zna potrajati i nekoliko tjedana nakon provedene terapije.

Dan nakon početka terapije potrebno je oprati u vrućoj vodi svu odjeću, posteljinu i ručnike koji su korišteni zadnjih nekoliko dana..Predmete koji se ne mogu prati (jorgani, jastuci, deke) trebalo bi odnijeti na kemijsko čišćenje ili iz zatvoriti u plastične vrećice na tjedan dana. Grinje ne mogu preživjeti dulje od 2-3 dana bez kontakta s ljudskom kožom. Tepihe i namještaj treba usisati, a vrećicu iz usisivača baciti.

Dan nakon provedenog tretmana djeca se mogu vratiti u vrtić ili školu, a odrasli na posao.