Svjetski dan hepatitisa obilježava se već desetu godinu za redom u cijelom svijetu, pa tako i u Republici Hrvatskoj.

Cilj obilježavanja tog dana je podizanje svijesti o virusnim hepatitisima kao javnozdravstvenom problemu koji ima i društveno- političku dimenziju, vezanu za problem diskriminacije, kršenja ljudskih prava i društvenog neprihvaćanja oboljelih.

Hepatitis je virusna upala jetre koja dovodi do oštećenja ili uništenja njezinih stanica. Hepatitisi se dijele na akutne i kronične. Preko 95% akutnih virusnih hepatitisa uzrokovano je virusima hepatitisa A, B ili C.

Simptomi: Akutni hepatitis: Skoro svi bolesnici osjećaju umor, blago povišenu temperaturu i probavne smetnje (mučnina, povračanje, bolovi u trbuhu). Nakon 2 tjedna kod nekih bolesnika se razvija žuta boja kože i tamna boja mokraće. Polovica bolesnika ima svjetlu boju stolice, pospanost, razdražljivost,.... Kronični hepatitis: Može se razviti kod kontakta sa hepatitis virusima B i C, dok A nikad ne prelazi u kronični oblik. Kronični hepatitis vodi do ciroze jetre ili karcinoma jetre često bez ikakvih simptoma.

Hepatitis A: Zaražene osobe ga mogu prenijeti na druge ako ne provode adekvatne higijenske mjere- direktno rukama onečišćenim fekalijama ili indirektno onečišćenjem hrane ili vode. Uvijek ima samo akutnu fazu bolest (ne prelazi u kronični).

Hepatitis B: Nalazi se u krvi, slini, spermi. Prenosi se najčešće spolnim kontaktom, zaraženim iglama i može prijeći tokom trudnoće sa majku na dijete. Testiranjem dobrovoljih davatelja krvi rizik prijenosa transfuzijom sveden je na minimum. Razvoj kroničnog oblika ovisi o dobi- čak do 90% djece će razviti kronični hepatitis, dok će se 90% odraslih u potpunosti izliječiti.

Hepatitis C: također se može prenijeti spolnim kontaktom, zaraženim iglama. Prijenos transfuzijom je također sveden na minimum. 75-85% bolesnika sa akutnim hepatitisom može razviti kronični oblik, koji se može razviti i bez klinički uočljive akutne faze.5-20% oboljelih razvije cirozu jetre, 1-5% karcinom jetre.

Dijagnostika hepatitisa: Laboratorijski nalazi aminotrasferaza i bilirubina se povise. Vade se protutijela na viruse hepatitisa i antigeni hepatitisa- odnosno dijelovi samih virusa. Radi se i biopsija jetre.

Liječenje: Akutna faza se liječi simptomatski. Terapija kroničnog oblika bolesti provodi se lijekovima koji zaustavljaju umnažanje virusa ili koji pojačavaju obrambene snage organizma. U nekih bolesnika nije moguće sprijećiti umnažanje virusa što može dovesti do ciroze i karcinoma jetre.

Prevencija:

Za hepatitis A: Redovito provođenje mjera osobne higijene. Bolest se može spriječiti i cijepljenjem, koje se preporuča putnicima u endemska područja, medicinskom osoblju, osoblju i štićenicima u centrima cjelodnevne njege, osobama koje sudjeluju u procesu proizvodnje hrane, osobama koje rade u komunalnim poduzećima (na poslovima odvoza smeća i poslovima vezanim za kanalizaciju), osobama s nekim kroničnim bolestima jetre. Također se cijepljenje protiv hepatitisa A preporuča i homoseksualcima, te intravenskim ovisnicima o opojnim drogama.

Za hepatitis B: sprječavanje spolnog prijenosa upotrebom zaštitnih sredstava, sprječavanje prijenosa virusa zaraženim priborom za intravensku uporabu droga korištenjem jednokratnog pribora, testiranje svih davalaca krvi, tkiva i organa. Cijepljenje je uvedeno u redovan program cijepljenja djece, te je obavezno za sve osobama pod povečanim rizikom (zdravstveni djelatnici, osobe na hemodijalizi, intravenski korisnici droga, kućni kontakti kroničnih vironoša ).

Za hepatitis C: ne postoji učinkovito cjepivo. Mjere sprječavanja prijenosa su kao i za hepatitis B- upotreba zaštitnih sredstava prilikom spolnog odnosa, jednokratni pribor za intravensku primjenu droga, testiranje davatelja krvi, pravilna dispozicija infektivnog otpada, liječenje oboljelih.

Svaki dvanaesti stanovnik zemlje boluje od kroničnog hepatitis B ili C. Većina od 500 milijuna zaraženih to i ne zna. U Republici Hrvatskoj oko 100 000 osoba ima kronični virusni hepatitis B ili C. Ako osjećate navedene smiptome ili ako ste rizičnim ponašanjem mogli doći u kontakt s oboljelima.

TESTIRAJE SE! Pravodobno liječenje smanjuje ili odgađa pojavu težih oštečenja jetre.